Müügiarved

Müügiarveid kasutatakse programmis kahes kohas: Tellijad -> Müügiarved ja Deebitorid -> Müük. Erinevus nende vahel seisneb selles, et millisele kontole konteeritakse müügivõlg.

Dok. Nr. - Arve number. Võib sisaldada nii tähti kui numbreid. Tavaliselt lastakse müügiarvete numbrid programmil ise järjest panna. Selleks tuleb vajutada nupule “Uus dokument”.

Uus dokument - Annab uue dokumendi numbri ja alustab uue arve sisestust. Selle nupu lisavalikute alt saab valida "Uus koopiana" mille valimisel luuakse uus arve ekraaniloleva arve koopiana.

Tasumised - Sellele nupule vajutades saab vaadata milliste dokumentidega on arve tasutud. Selle nupu lisavalikute alt saab avada kliendi kaardi, kliendi arvelduste aruande või kliendi saldode aruande.


Hinnad km.ga - Selle valiku märkimisel saab arve ridadel näidata hindu koos käibemaksuga. Kui soovitakse, et see valik oleks igal uuel arvel koheselt märgitud, tuleb asutuse algandmetes panna muutuja 'arvekmhind' väärtuseks 1

Kuupäev - Arve väljastamise kuupäev.

Valuuta - Näitab millises valuutas on arvel näidatud summad. Kui antud päeval ja antud valuutale on juba kurss sisestatud siis leitakse kursi väljale kurss automaatselt.

Kurss - Valuutale vastav Eesti Panga valuutakurss arvel näidatud kuupäeval. Kui vajutada kursi lahtris hiire paremat nuppu, siis võimaldab programm leida Eesti Panga kursi.

Klient - Kliendi kood kellele arve esitatakse.

Maksetingimus - Võimalik valida arvele sobiv maksetingimus. Vaikimisi täidetakse väärtusega, mis on näidatud asutuse algandmetes Muude muutujate grupis. Muutuja nimi on lihtting.

Km. Kood - Näitab milline käibemaksumäär arvele lisatakse ja millisele kontole käibemaksu summa konteeritakse. Lisaks määrab ära kuidas arve ridade summasid ja käibemaksu ümardatakse. Kui see väli jätta tühjaks, siis arvele käibemaksu automaatselt ei lisata. See võimaldab lisada käibemaksu ühe arve reana arvutisse kus saab ka näidata millisele kontole käibemaksu summa konteeritakse. Kui soovitakse ka selliselt sisestatud arveid trükkida siis peab panema käibemaksu summa real ühikuks “kbmk”. See tagab selle et käibemaksu rida ei näidata koos teiste arveridadega vaid ta on käibemaksule ettenähtud lahtris. Vaikimisi täidetakse väärtusega, mis on näidatud asutuse algandmetes Muude muutujate grupis. Muutuja nimi on lihtreal.

Müüja - Kelle arvele müük läheb. Võimaldab aruannetes tuua välja müügi erinevate müüjate lõikes. Vaikimisi pannakse sinna programmi kasutaja kood.

RP.kuup. - Arve raamatupidamise kuupäev. Selle kuupäevaga tehakse kanded raamatupidamises.

Tähtaeg - Arve tasumise kuupäev. Leitakse algselt lähtuvalt maksetingimusest, kuid võib soovi korral ära muuta.

Kuid - Siin saab määrata mitme kuu peale arvel näidatud tulu peaks jagunema. Siis on hiljem võimalik spetsiaalse aruande abil jagada summa kuude vahel laiali.

Tabeli veerud:

Teenus - Võimaldab valida teenuse/kauba vastavast nimekirjast. Kasulik kasutada juhul kui arvel sageli kasutatakse sarnase nimetusega teenuseid/kaupasid. Teenuse juurde saab salvestada tema nime, ühiku, hinna, konto, osakonna ja objekti. Kasulik on ka salvestatuid teenuseid kasutada juhul kui nimetused arvetel on erinevad aga konto või midagi muud on sama. Sellisel juhul tuleb muuta üksnes nimetust, kogust ja hinda.

Nimetus - Vaba tekst mida soovitakse arve ridadel näha. Kui soovitakse kirjutada pikemat teksti kui ühele reale mahuks, siis võib jätkata teksti kirjutamist järgnevalt realt. Sellisel juhul peab jälgima seda, et hind ja kogus kirjutataks üksnes ühele reale ja samal real oleks näidatud ka konto. Teistel ridadel millel hind puudub võib konto veerg jääda täitmata.

Ühik - Millistes ühikutes on koguse veerus toodud kogus. Võib olla 5-kohaline vaba tekst.

Kogus - Mitu ühikud kaupa või teenust müüakse. Kui jätta tühjaks või kirjutada 0 siis summa arvutatakse ikkagi nagu oleks kogus 1.

Hind - Millise hinnaga müüakse kaupa või teenust.

Ale% - Arve real tehtav allahindlus

Summa - Koguse ja hinna korrutis. Seda ise muuta ei saa.

Konto - Millisele kontole konteeritakse antud rea summa. Konteering tehakse konto kreeditisse. Kande deebet pool on kas tellijate või deebitoride konto. Kui real on näidatud hind siis peab alati ka konto olema näidatud. Vastasel juhul ei lähe bilanss klappima.

Osakond - Millise osakonna tuludesse läheb antud rea summa

Objekt - Millise objekti tuludesse läheb antud rea summa

Km. - Arve rea käibemaksu kood. Määrab millise määraga arvestatakse arve real toodud summalt käibemaksu. Arve real näidatud käibemaksu kood on alati tähtsam kui arve päises toodud kood.

Tabeli all servas konto:, osakond: ja objekt: näitavad aktiivsel real olevate konto, osakonna ja objekti nimetusi.

Lähetuse lehekülg:

Kliendi esindaja - Võimaldab valida kliendi kaardil, kontaktisikute leheküljel märgitud kliendi esindaja.

Kauba saaja - Kui kauba saaja on maksjast erinev, siis siin tuleb valida kauba saaja.

Tarneviis - Tarnetingimuse valik

Lisa tekst - Saab valida eelnevalt sisestatud tekstide hulgast arvele lisatav tekst. Hea kasutada näiteks faktooringu teksti lisamisel arvele.

Km.seaduse § - Saab valida viite käibemaksu seaduse paragrahvile mille alusel arvel käibemaks on leitud.

Tekst1 - Vaba tähendusega lisateksti väli. Mõeldud kasutamiseks arve väljatrükil

Tekst2 - Vaba tähendusega lisateksti väli. Mõeldud kasutamiseks arve väljatrükil

Kommentaar - Arve kommentaar

Tarnekoht - Tarnetingimusega seotud tarnekoht

Tarneaeg - Mis kuupäevaks peab kaup tarnitud olema

Auto - Tarnet teostava auto number

Autojuht - Tarnet teostava auto juht.

Lisa lehekülg:

Osakond,Objekt,Projekt,Lisatunnus - Arve üldised tulemusüksused. Määravad ära millistele tulemusüksustele jääb arve võlg üles. Ka käibemaksu kanne saab juurde vastavad tulemusüksused. Kui arve salvestatakse, siis leitakse need arve ridade suurimate tunnuste alusel automaatselt. Kui need aga ise eelnevalt täita ja hiljem lisada arvele ridu, siis arve ridadele pannakse siin näidatud tunnused.

Dok.tegija - Siin näidatakse dokumendi esmase sisestaja nime.

Vaata ka:
Ekraanivormidel sisestamise alustest
Vormi suuruste muutmine
Kiirvalikute klahvikombinatsioonid
Kuidas leitakse arvele tulemusüksused


  Last Updated: 29.09.2008 | © Vallaste ja Partnerid OÜ, 2023