Tegevuste järjekord palgaarvestuses

  1. Esimese sammuna tuleks sisestada tööliste andmed. Seda saab teha menüü valikust Palk->Töötajad. Töötajate andmetes tuleks peale põhiandmete lisada ka mõned arvutusvalemid. Algselt tulevad programmiga kaasa valemid kuupalgaliste põhitasu ja tulumaksu valemid, numbrid vastavalt 1 ja 15. Lisaks soovitame lisada valemi 16 - Palk panka. Sellisel juhul pole enam vaja sammul 5 näidata millal on palgad väljamakstud ja programm loob palgalehe väljamakse kuupäevaga ise väljamakselehe.

  2. Tuleb luua uus palgaleht. Seda saab teha menüü valikust Palk-> Palgalehed -> Palgalehe andmed. Uuel palgalehel on olulised lõppkuupäev ja väljamaksmise kuupäev. Esimese kuupäevaga moodustatakse kanded raamatupidamisse ja teise kuupäeva alusel toimub tulumaksu arvestus. Soovitav on väljamaksmise kuupäev panna kogu aeg ühte moodi - kas arvestuse kuu lõpp või järgmise kuu algus. Seda sellepärast, et programm arvestab kasutatud tulumaksuvaba aasta algusest kasvavalt ja kui nüüd eelmised kuud on väljamakse olnud alati järgmise kuu alguses ja nüüd panna samale kuule, siis sellel palgalehel töötajal maksuvaba ei arvestata.
    Soovitav on veel märkida "Kuu põhi palgaleht", sest siis leiab programm palgalehele ise töötajate palga aluse ja töötatud päevad ning tunnid.

  3. Järgmiseks võib asuda palkade arvestamise juurde. Seda saab teha menüü valikust Palk -> Töötajate palgad. Ekraanivormi sisenemisel valitakse esmalt arvestamiseks kõige suurema kuupäevaga palgaleht (tavaliselt kõige viimane palgaleht). Kui soovitakse arvestada mõne teise palgalehe palkasid tuleb valida sellel vormil mõni teine palgaleht. Siin vormil tuleb arvestada kõik töötaja tasud ja kinnipidamised. Kui töötajal on kirjeldatud arvutusvalemid ja sellel ekraanivormil sisestatud palgaalus, tööpäevad ja töötunnid siis vajutades nupule “Arvuta” leitakse valemitele vastavad töötasud ja kinnipidamised. Seejärel võib ise lisada veel sobivaid tasusid ja kinnipidamisi. Peale lisamist tuleks veelkord vajutada nupule “Arvuta”, sest siis leitakse maksud ka lisatud tasudelt.

  4. Kui palkade arvestamisega on lõpetatud võib väljatrükkida aruanded. Seda tuleks teha nii kontrollimise kui ka palgaarvestuse andmete paberil säilitamise eesmärgil. Põhiline aruanne mida väljatrükitakse on Palk->Aruanded->Üks palgaleht. Teiseks tükitakse või saadetakse töötajatele e-mailiga palgalipikud: Palk->Aruanded->Töötaja Palgalipik

  5. Kui kasutusel valem "Palk panka", siis jätta see punkt vahele.
    Kui on palgalehel arvestatud summasid, mis kuuluvad väljamaksmisele (Palgalehel väljamakstav summa ei ole null või palgalehel on kinnipidamised mis on märgitud väljamaksmisele kuuluvateks) siis tuleb näidata ka nende väljamaksmised. Seda saab teha menüü punktis Palk -> Väljamaksed. Esmalt vajutada nupule “Lisada uus” - sellega luukase uus väljamakse leht, täita väljamakse kuupäev ja selgitus. Väljamakseliik jätta tühjaks. Seejärel liikuda tabelisse mille tulemusel tekib uus tühi rida tabelisse. Palgalehe veerust tuleb valida palgaleht, mille summasid soovitakse näidata väljamakstuks. Isiku veerust isiku valimisel näitab programm kõiki sellel palgalehel väljamaksmata summasid. Kui soovite need kõik väljamakstuks näidata siis vajutage nupule “Lisa kõik”. Kui Te ei soovi kõiki summasid väljamakstuks näidata, siis valige üks töötaja ja korrake eelpool kirjeldatud operatsioone kõigi töölistega kelle palkasid soovite väljamakstuks näidata.

  6. Kord kuus tuleb esitada maksuametile aruanne maksude kohta. See aruanne asub Palk -> Aruanded -> Maksud palga väljamaksetelt. Esmalt võib selle aruande kontrolliks väljastada ekraanil ja kui kõik korras, siis ekspordiks maksuametile tuleb valida väljundiks "Eksport maksudeklaratsioonile" ja vajutada Trüki. Selle peale avaneb faili salvestamise dialoog ja seal salvestatud faili saabki maksuametisse üles laadida.

  7. Vähemalt kord kuus tuleb palgaarvestuse andmed kanda ka raamatupidamisse. Seda saab teha menüü punktis Palk -> Palgalehed -> Kandmine raamatupidamisse. Seal tuleb ette anda millise vahemiku palgad soovitakse raamatupidamisse kanda ja seejärel vajutada nupule “Leia kanded”. Selle tulemusena tuuakse kannete andmed ekraanile ja kui nüüd vajutada nupule “Kanna ära” siis moodustataksegi kanded raamatupidamisse. Seda võib sama perioodi kohta teha korduvalt. Teist korda tehes eelnevad kanded kustutatakse ja selle asemel tehakse uued.

  8. Kui soovitakse palkade kohta teha maksekorraldusi ja/või kanda palgad otse panka, tuleb valida menüüst valik “Palk” -> “Palgalehed” -> “Väljamaksmine pangast”. Sisenedes sellesse ekraanivormi valib programm automaatselt viimase palgalehe. Kui soovite välja maksta mõne teise palgalehe summasid siis valige mõni teine palgaleht. Sisestada tuleb esimese maksekorralduse number (järgmised tulevad järjest järgmise numbriga), maksekorralduste kuupäev ja valida pank, kust ülekanded tehakse. Kui valida mõni töölise grupp, siis kantakse ainult selle grupi tööliste palgad panka. Kui valida mõni tööline, siis kantakse ainult ühe töölise palk panka. Kommentaari reale kirjutada tekst mis läheb maksekorralduse selgitusse. Vajutades nupule “Kanna ära” tehaksegi maksekorraldused panka ja ka panga faili, mille saab pangas importida. Selleks et maksekorraldus faili jõuaks tuleb eelnevalt asutuse pankade all (Pank->Asutuse pangad), ekspordi leheküljel näidata eksport formaat ja eksport faili asukoht. Kindlasti märkida ka "Teha palga maksekorraldused ka telepanga failidesse"

Alates teisest punktist loetletud tegevusi tuleb korrata iga uue palgalehega.




  Last Updated: 15.02.2017 | © Vallaste ja Partnerid OÜ, 2023