Ülevaade

Tootmise planeerimine

Tootmise planeerimise mooduli abil saab fikseerida toote tellimuse, kirjeldada tootmiseks vajaminevad materjalid ja tehtavad tööd, jälgida toote materjali olemasolu laos ja vajadusel juurdetellimist, planeerida tööd töö plaanides ja hiljem jälgida ka tööplaanide täitmist.

Tootmistellimus

Esimesena tuleb iga projekti jaoks moodustada tootmistellimus. Tootmistellimusel tuleb määrata milliseid materjale ja milliseid töö operatsioone on vaja selle toote tegemiseks.

Materjalide kirjelduse juures tuleb näidata laos kirjeldatud materjali kood ja kogus. Laos olemasoleva materjali korral võtab programm eelarvestamisel aluseks tegeliku lao hinna ja kui materjali laos pole siis viimase ostmise hinna.
Materjalide olemasolu kontrolliks ja vajadusel ostutellimuse loomiseks on programmis võimalik märkida tellimuse ridade kohta materjali broneering või siis moodustada kohe ostutellimus. Tootmise üldvaates saab jälgida kas selle tellimuse materjalidel on juba materjalid broneeritud või tellitud.

Tööde kirjeldamisel on vaja näidata töö kood ja selle kestvus minutites. Lisaks on võimalik kirjeldada ka seade aeg (kui näiteks tehakse 100 tükilist partiid, kus 1tk tegemise aeg on 1 minut aga masina häälestusaeg 30 minutit), töö tegemiseks vajaliku ressursi kasutus ja mitu inimest peab korraga seda tööd tegema.

Tootmistellimus on ühtlasi ka toote eelarve, kuna materjali ja tööde hindadest moodustub toote omahind. Toote arvestuslikku omahinda on hiljem võimalik võrrelda tegelikult kulunud materjali ja tööde hinnaga. Tootmistellimusest selgub ka minimaalne toote valmimise aeg arvestades materjalide tarneaegasid ja tehtavate tööde kestvusi ning tööde järgnevusi. Selleks et tootmistellimuse materjale ei arvestataks lao materjalivajaduse aruannetes, tuleb tellimuse staatuseks märkida "Kalkulatsioon"

Tootmistellimusel kirjeldatavatele töödele on võimalik juurde lisada unikaalsed ribakoodid ja trükkida välja koos ribakoodidega tööleht. Sellisele töölehele võiks käia koos tootega kaasas ja iga selle tootega tegelenud tööline kirjutab tehtud töö taha oma nime või koodi. Selliselt täidetud töölehte on võimalik hiljem kerge vaevaga sisestada tööde valmimiste juures kasutades ribakoodi lugejat ja sisestades ainult töölise koodi. Samade andmete alusel saab kohe sisestatud ka palgaarvestuseks vajalikud lähteandmed. Palka võib arvestada iga kirjeldatud töö arvestusliku tööaja alusel või siis tegelikult kulunud aja alusel. Viimasel juhul tuleb tööde valmimise juures sisestada lisaks töölise koodile ka tegelikult kulunud tööaeg.

Tööde planeerimine

Tööde planeerimise mõte on selles, et saaks jälgida kui koormatud on töötajad või tootmise ressursid ja millal on neil vabu tootmise aegu. Tootmistellimuse kõik tööd saab lasta programmil automaatselt paigutada tööplaanidesse või siis määrata ise igale tööle vajalik algusaeg.
Kui tööd on planeeritud, siis saab igale töötajale lasta välja valitud perioodi tööde nimekirja koos eeldatavate tööde algusaegadega.
Sama on võimalik ka ressursside kohta.

Materjalide planeerimine

Tootmistellimuste materjalide seisu näeb kolmest kohast. Esiteks, nagu juba ka eespool kirjeldatud, on Tootmise seis vaates näha kas tootmistellimusel on materjalide töötlus(s.t. kas broneering või ostutellimus) tehtud või mitte. Igal tellimuse real veel ka "Materjali read" veerus link "Vaata", millele vajutades on näha mis iga materjali reaga plaanitud teha

Teiseks näeb tootmistellimuste materjale aruandest Tellimused->Täitmata tellimused, kui märkida valik "Näita ka tootmistellimuse materjale". Lisaks saab määrata kas näidata ainult neid tellimusi millel töötlus puudu või kõiki. Materjalid tulevad aruandesse siis kui on märgitud Müügitellimused ja valmistoode siis kui märgitud "Ostutellimus". Seda seetõttu, et materjalid on tulevikus laost välja kantavad ja me peame nende kohta vormistama ostutellimuse ning valmistooted on tulevikus sissetulevad kaubad. Täitmata tellimuste aruandest saab moodustada kohe ka ostutellimuse, kui tarnija on märgitud ja siit loodud ostutellimus seotakse kohe tootmistellimuse materjali reaga nii, et rea staatuseks saab "Ostutellimus". Seda siiski ainult siis kui märgitud, et ostutellimused moodustatakse igale tellimuse reale eraldi. (Asutuse algandmetes peab muutuja kasostutellkoond väärtus olema .f.). Tootmistellimuse materjali ei näidata Täitmata tellimuste aruandes enam siis kui materjal kantud tootele või on kogu tellimus märgitud valminuks.

Kolmas koht tootmismaterjalide vajaduse jälgimiseks on aruanne: Tellimused->Tellitud kaupade saldo. Seal siis lisaks näha lao seis enne tellimusi, kui palju sisse ja välja tellimusi, palju soovituslik tellimuse kogus ja palju vaja juurde tellida. Samuti saab sealt luua materjalidele ostutellimuse. Sealt loodud ostutellimust ei seota tootmistellimuse materjali ridadega kuna ostutellimus tehakse alati koondina.


Materjalide kandmine tootele

Kui reaalselt materjal laost välja kirjutatakse tuleks ka näidata millisele tellimusele ta välja saadetakse. Sellistest kandmistest moodustub toote tegelik materjali omahind.
On ka lihtsam materjali tootele kandmise meetod. Ühele toote tööle saab juurde märkida, et selle töö valmimisega võetakse valmistoode arvele ja kõik toote kirjelduses olevad materjalid kantakse automaatselt laost tootele välja.

Tööde valmimised

Tööde valmimisega märgitakse tellimuse tööd valminuks. Sellega seoses saab arvestada ka kogu tellimuse valmimise protsenti, arvestada tegelikke tööjõukulusid tellimusel ja saada lähteandmed ka palgaarvestuse jaoks.


  Last Updated: 29.06.2011 | © Vallaste ja Partnerid OÜ, 2023