Skip links

Käibedeklaratsiooni lisa

Mõne kuu pärast algab 1000-euro mäng. Ettevõtjad peavad alates detsembrist lisama käibedeklaratsioonile aruande suuremate ostude ja müükide kohta.

Käibedeklaratsiooni lisa_bigRahandusminister on viimastel aastatel jõudnud seisukohale, et ettevõtjad on ühed alatud olevused, kelle peamine äriidee on maksudest kõrvalehoidmine. See on andnud ametnikele indu uute piirangute ja koormiste väljamõtlemiseks.

Rahandusametnike suhtumist kõigisse ettevõtjaisse kui potentsiaalsetesse petturitesse väljendab kõige selgemalt 1000-euro mäng, mille Vabariigi President 20. mail vastikustundega välja kuulutas. Mängu reeglid on iseenesest lihtsad. Iga maksukohustuslane peab e-käibedeklaratsioonile lisama e-aruande tehingute kohta, mille netosumma on vähemalt 1000 eurot ja ka siis, kui sama partneriga kuu jooksul tehtud mitme tehingu koguhind on vähemalt 1000 eurot. Kirja lähevad ainult Eesti registrikoodiga isikutelt saadud ja neile väljastatud arved. Mäng läheb käima tänavu 20. detsembril.

See mäng küünlaid ei vääri. Väga tõenäoliselt on ainsaiks võitjaiks tarkvarameistrid (ei tea, kes on riigihanke võitja?) ja maksuamet, kellel on põhjust palgafondi juurde küsida. Kaotajaiks on aga tuhanded ettevõtjad, kes peavad halduskoormuse tõusu kinni maksma. Lisaks kibe maitse alandavast suhtumisest. Maksulaekumist see meede ei paranda – kes tahab maksuraha varastada, teeb seda ikkagi. Pealegi on mängust väljas tehingud, mida tehakse välisriikide ettevõtjatega.

Leave a comment