Skip links

Kas FIE asutamise ja näiteks kahe nädala pärast lõpetamise puhul peab makse maksma terve kuu või ainult nende kahe nädala eest?

Kui FIE tegutseb vaid hooajaliselt (siis kui tööd pakutakse) jääb tema registreerimisnumber peale kustutamist ja uuesti sama nimega loomist samaks? Nimelt on klientidega lepingud, kus FIE number kirjas, kuid tööd tuleb ette liiga harva selleks, et maksta koguaeg FIE makse. Samas ei saa ka kliendid iga kord sõlmida uut lepingut sest kui töö on vaja ära teha, on seda vaja teha päevapealt, lepingu vormistamisega aga läheb peakontorite erinevates piirkondades asumise tõttu aega niikaua kui post kohale jõuab. 
Kas FIE asutamise ja näiteks kahe nädala pärast lõpetamise puhul peab makse maksma terve kuu või ainult nende kahe nädala eest (kui näiteks töö saabki enne oodatut otsa ja FIE tuleb lõpetada)? 
Mis juhtub kui makse ei maksa (näiteks klient ära ei maksa ja seega FIE ei olegi ühtegi tehingut teinud ega ei saa selle perioodi jooksul ühtegi sissetulekut millest makse maksta)? Kas hakkavad kuluma mingid intressid, kohtutäituri kulud?

Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Teenuseid võib osutada igaüks. Selleks pole vaja end FIE-na registreerida. Registreerimata ettevõtja puhul õiendab tema tulu- ja sotsiaalmaksu tellija. FIE arvepidamine on kassapõhine, st maksukohustus tekib vastavalt raha laekumisele. FIE-na tasub end registreerida siis, kui teenuse osutamine on seotud oluliste kuludega, mida pole võimalik jätta tellija kanda. Alati tasub kaaluda ka osaühingu asutamist – OÜ pidamine (raamatupidamine ja maksustamine) läheb maksma mõnikümmend eurot kuus. Kui FIE-l tööd pole, siis ei pea ta end registrist kustutama, vaid ta võib teatada maksuametile oma tegevuse peatamisest, näidates teates peatumise aja. Peatumise ajal FIE minimaalse sotsiaalmaksu maksmise kohustust ei ole. Sel ajal varasema töö eest laekunud tasud võetakse maksuarvestusse tavalises korras.

Vallaste ja Partnerid vastab Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine.