Skip links

Kas maksuamet saab nõuda viivist kirja saatmise päevast või võla tekkimise päevast alates?

Tere,
EMTA saatis nädal tagasi 13. jaanuaril kirja, et olen jätnud aastal 2012 välistulu deklareerimata. Jah unustasin, kuna oli aasta keskel ühekordne summa. Tegin tagantjärgi täienduse ära ning nüüd 20. jaanuar 2014 saadet maksuteade, et mul tuleb teha juurdemakse. Tähtajaks oli aga pandud 1. juuli 2013 ning nüüd küsitakse lisaks ka poole aasta viivis.
Et unustasin välistulu märkimata (mille pealt olid maksud makstud juba teises riigis) on küll minu poolne viga, kuid kuidas ja kas on neil õigust küsida viivist, kui sain nende esitatud nõude alles selle aasta jaanuaris. Lisaks kas see pole ka mitte nende poolt tegemata töö, et nad ise alles seda aasta hiljem küsivad?

Ette tänadesVallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Kui miski on õigel ajal deklareerimata jäänud, siis on see maksumaksja, mitte maksuhalduri probleem. Maksuhalduri ülesanne on pärast maksustamisperioodi lõppu kontrollida, kas kõik maksud on õigeaegselt tasutud. Kui ta tuvastab, et mingi maks on maksmata, siis peab ta näitama, mis ajaks pidanuks see laekuma ning määrama tasumisele kuuluva maksusumma ja viivisintressi maksu tasumisega viivitamise eest. Maksu määramise tähtaeg on kolm aastat pärast vastava deklaratsiooni esitamise tähtpäeva, st 2012. aasta tulumaksu määramise tähtaeg lõpeb 2016. aasta suvel.

Vallaste ja Partnerid vastad Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine