Skip links

Kas mõttekam oleks auto vormistada oma või ettevõtte nimele ja milliseid maksuaspekte peab silmas pidama?

Liisisin sõiduautot eraisikuna ja kuna kapitalirendi periood sai just läbi, pean otsustama, kas vormistada auto liisinguandja nimelt enda või oma ettevõtte nimele. Auto jääkmaksumus on null eurot, st lepingu lõppemisega seoses liisingufirmale enam midagi maksta ei tule. Samas on auto 2001. aasta sõiduk, läbisõit ca 160 000 km. Praegu on sõiduk töökorras, kuid on tunda, et see hakkab lagunema ning käigus hoidmiseks kulub senisest rohkem raha, sh on vaja starteri ja siduri vahetust, uusi suve- ja talverehve jne.
Näen praegu ise auto edasisel kasutamisel kolme varianti:
– vormistan auto enda kui eraisiku nimele ja võtan ettevõttest isikliku sõiduauto kasutamise hüvitist;
– vormistan auto enda nimele, kuid kasutan seda vastavalt enda kui eraisikust autoomaniku ja ettevõtte vahel sõlmitud auto kasutuse lepingule, kus on kulud ja kohustused ära jagatud.
– vormistan auto enda osaühingu nimele, mis kannab ka edasised remondi ja kindlustuse kulud, kuid tasun vastavalt erasõitudele erisoodustusmaksu.
Lisan, et olen autoga ühes kalendrikuus sõitnud umbes 1000 km, vahel isegi rohkem, kuid isiklikke sõidukilomeetreid on sellest kuni 1/3. Minu töö iseloom (konsultatsioon, tootmine, müük) eeldab sõiduki olemasolu ja igapäevast kasutamist.
Milline sõiduki vormistamine ja edasine arveldamine on maksude seisukohalt kõige soodsam variant? Millega peaks kindlasti arvestama, mille läbi mõtlema?

Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Kasutatakse kõiki variante. Kui auto saab tasuta, siis võiks selle võtta oma nimele ja kasseerida hüvitist. Ettevõte saab hüvitist maksta maksuvabalt kuni 335 eurot kuus, arvestusega 30 senti/km. Tulevikus on võimalik auto ettevõttele ära müüa. Autokuludelt tasutud käibemaks jääb omaniku kuludesse. Kui auto vormistada ettevõttele, siis kannab kõik kulud ettevõte ja arvestab kuludega seotud sisendkäibemaksu maha oma käibemaksust (alates 2015. aastast tõenäoliselt 50 % sisendkäibemaksust). Samas tuleb erasõitude eest maksta tulu- ja sotsiaalmaksu. Kuna hüvitamise ja erisoodustuse reeglid jäävad igal juhul kehtima, siis toob auto kasutamine ja autokulude jaotamine lepingu alusel kaasa täiendava arvestuse.

Vallaste ja Partnerid vastab Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine.