Skip links

Kas õigusvastaselt võõrandatud maa tagasi saaja pärija peab maa müügi (tehing 2015) korral maksma tulumaksu?

Tere
Pärisin maa ja metsa, mille pärandaja sai tagasi õigusvastaselt võõrandatud maade tagastamise käigus. Kui müüsin põllumaa 2015 a, kas siis pean selle deklareerima tuludeklaratsioonis ja kas on ka tulumaksukohustus?
Kas see muudab midagi, kui sarnane tehing oli ka 2014. aastal ja siis ei pidanud maksma?

Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest saadud kasu ei maksustata ja seda tehingut ei deklareerita. Pole vahet kas maa võõrandab isik, kellele maa tagastati või tema pärija.

Vallaste ja Partnerid vastab Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine.
  1. Aga kuidas on lood siis kui õigusvastaselt võõrandatud maa on pärandatud kinkelepinguga, mitte pärandina?

    1. Maksuvaba on ainult esimene tehing õigusvastaselt võõrandatud maaga. Kui see on kord võõrandatud, siis on tegemist suvalise kinnistuga, mille müügist saadud kasu maksustatakse. Kingitud maa müügil maksustatakse kogu müügitulu.

  2. Tere.

    Olen ostmas mitmetest katastriüksustest koosnevat kaasomandis kinnistut. Tegemist on tagastatud maadega, mis jagati võrdselt 2 inimese vahel. Vanahärral, kes soovib müüa mulle 1/2 nendest maadest oli vend, kes suri mõned aastad tagasi. Tal oli 3 pärijat (lapsed) kes väidavad nüüd, et kogu maa kuulub võrdselt neljale inimesele. Vara tagastamise aktis/toimikutes on selgelt kirjas, et 1/2 kuulub vanahärrale. Samas ei ole notariaalset kinnitust, vaid on kahe venna vahel kirjutatud paber, kus nad on omavahel kirjutanud pastakaga paberile reaalosade jagamisel (mõlema osapoole allkirjad all). See paber on ilmselt täiesti õigustühine. Kuid minu peamine küsimus oleks, kas toimikus kirjas olev informatsioon, et 1/2 kuulub vanahärrale on võrdväärne notariaalse kinnituskirjaga, kuigi notariaalselt see kinnitatud ei ole? Kas kaasomandi lõpetamine tuleb kõne alla pärijatega võrdväärselt, kui kokkulepet nendega ei saavuta? Ostan ma reaalselt 1/2 või hoopis 1/4 ?

Comments are closed.