Skip links

Kas osaühingul ja juhatusel on kohustus isiku ees, kes tasus osaühingu osaniku eest osamakse?

Ettevõtte juhatuses on 2 liiget. Ühe liikme eest tasus osakapitali sissemaksu tema sõber. See kirje on ka firma panga väljavõttelt näha. Juhatuse liikme ja sõbra suhted läksid lörri, raha andnud sõber nõuab raha tagasi sellelt raha saanud liikmelt. Kas neil omavahel mingi tõend või leping ka raha laenamise kohta on, ei tea. Kahtlustan, et ei ole, sest asi on käärinud juba mitu aastat. Nüüd tahab teine juhatuse liige teha muutmiskande ja kustutada tolle laenusaanud inimese juhatuse liikme kohalt. Inimene ise on nõus, lihtsalt pole jõutud veel vormistamiseni.
Siit ka küsimus – kas see võlg kolmanda isiku ees on nüüd firma võlg (kohustus) ja läheb üle ka alles jäänud juhatuse liikmele – st laenuandja võib selle summa välja nõuda praeguselt allesjäänud firmaomanikult või saab aluseks võtta ikkagi pangakande, kus on selgelt märgitud kes kellele ja mille eest maksis?
Tänan vastamast!

Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Pangakonto väljavõte näitab, et äriühingu ja tema osanike suhted on klaarid, äriühingu jaoks pole oluline, kes kapitali sissemakseid on teinud. Samuti võib see olla tõendiks võla olemasolu kohta, aga see pole äriühingu asi – oma võlgade eest vastutab igaüks ise. Osanike omavahelised suhted ja nende suhted oma sõpradega ei puutu mingil kombel äriühingusse. Kui osanik pole oma osa võõrandanud, st, et ta on äriregistris osanike nimekirjas, siis on ta osanik, sõltumata sellest, kes selle osa eest sissemakse tegi. Pole vahet, kas juhatuse liige on osanik või mitte või kas tal on kellegagi lahendamata probleeme. Juhatuse liige ei saa teist juhatuse liiget tagasi kutsuda, seda saavad teha üksnes osanikud häälteenamusega.

Vallaste ja Partnerid vastab Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine.