Skip links

Kuidas aru saada pöördmaksustamisest ja mida tähendab, kui Soome partner soovib arvele märget “reverse charge”?

Tere,
Küsimus seoses pöördmaksustamisega ning kauba ühendusesisese käibega.
Olukord on järgnev: Eestis tegutsev ettevõtte (OÜ ja käibemaksukohustuslane), vahendab erinevatele Soome ettevõtetele reklaamtrükiseid. Reklaamtrükised valmivad Eestis ning toimetatakse Eestist kuller-transpordiga Soome.
Küsimus on: kuidas oleks õige esitada arveid? Kas saan õigesti aru, et kui Eesti firma Y (ostab kauba teiselt Eesti firmalt X, kes maksustab kauba 20%-lise käibemaksumääraga ja firma Y saab selle sisendina kajastada), müüb kauba (mis toimetatakse Soome) Soomes registreeritud käibemaksukohustuslasena registreeritud ettevõttele, tuleb maksustamisel rakendada 0%-list käibemaksumäära? Sellisel juhul on tegemist kauba ühendusesisese käibega ja arvel kajastatakse viitena Dir 2006/112 Art 138?

Segadusse ajab pöördmaksustamine, kuna üks Soome ettevõte palub, et lisaksin arvele märke “reverse charge”. Mida see täpsemalt tähendab? Kas arve esitatakse Eesti ettevõtte poolt siiski 0 käibemaksuga? Kas sellisel juhul tasub maksud Soome ettevõte? Olen antud teema kohta otsinud infot ka internetist, kuid siiski jääb see arusaamatuks.

Oleksin täiendava info eest tänulik!

Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Reverse charge = pöördmaksustamine (ingl k), mida rakendatakse ühendusesise käibe korral. Sel juhul märgib müüja arvele maksumäära 0 % ja käibemaksu arvestab ostja. Müüja vormistab arve oma riigi seaduse kohaselt. Eestis märgitakse ühendusesisese käibe korral arvele viide käibemaksuseaduse või EN Direktiivi 2006/112 vastavale sättele. Viite käibemaksuseadusele või direktiivile võib asendada muu selge ja üheselt mõistetava märkega pöördmaksustamise rakendamise kohta, näiteks „Reverse charge“.

Vallaste ja Partnerid vastab Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine.
 1. Tere!
  Ettevõte pakub Soomes ehitusteenust. Kõik arved on esitatud 0%. Nüüd leidis Soome maksuamet, et ettevõte on tegutsenud üle 9kuu ja tekkis käibemaksukohustus alates eelmise aasta 2014 juulist. Ettevõttelt nõutakse siis tagantjärele käibemaksu eelmise aasta eest, Kuidas on see võimalik, kui me oleme arved 0% teinud? Jutt on väga suurtest summadest.

  Ette tänades,
  Katrin Nõmm

  1. On küll võimalik, kui püsiv tegevuskoht tegelikult tekkis. Ehituses tekib püsiv tegevuskoht Soomes juhul, kui üks töö või järjestikused töövõtud kestavad rohkem kui 9 kuud. Kui teostatakse Soomes mitmeid projekte, siis hinnatakse ajapiirangu arvestamisel reeglina igat projekti eraldiseisvana. Kui projektid on üksteisega seotud ja moodustavad nii kaubanduslikult kui ka geograafiliselt ühise terviku, võib nende kestuse kokku arvestada.

 2. Eesti käibemaksukohustuslane firma (püsitegevus on Eestis) osutab (ühekorraliselt) ehitusteenust Soomes eraisikule töövõtulepingu alusel (eramaja viimistlustööd) kestusega kuni 5 kuud. Ehitusmaterjalid objektile tarnitatakse peamiselt Eestist. Kuidas lahendatakse siis küsimus KM-ga ning teiste maksudega? Töötajad on ka Eestist (ettevõtte püsitöötajad).

 3. Tere! Kas seda 9 kuud arvestatakse 1 aasta lõikes?

Comments are closed.