Skip links

Kuidas saada teada EVP-de eest soetatud korteri soetusmaksumus, et müügilt makstud tulumaksu tagasi taotleda?

Pärimise alusel saadud korter, mis on erastatud EVP-de eest, müüdi kaasomanike poolt 2012. aastal ja maksid tehingu pealt tulumaksu.
Nüüd lugedes kohtulahendit, ei oleks pidanud korteri müügi pealt tulumaksu maksma, maksuameti poole pöördudes, tuli välja, et peame tõestama, mis vääringus on korter eelnevalt soetatud? Aga kus peaksime sellise info kätte saama, kui kõik selle korteriga seotud inimesed on surnud ja kas tõesti on maksuameti nõudmised õigustatud, kuna sinna korterisse on tehtud investeeringud, mis ei kajasta ostmise hinnas? Kas on võimalik, kuskilt info leida EVP-de eest ostetud korterite kohta ehk, kui palju on antud korter kunagi maksnud?
Kas on vahet, kas inimesele on määratud invaliidsusgrupp, selliste tehingutega nagu tulumaksu maksustamine?
Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Kohus ei öelnud, et päritud korteri müügilt ei pea tulumaksu maksma. Kohus selgitas, et maksustada tuleb nii, nagu oleks maksustatud siis, kui müüjaks oleks olnud pärandaja. See tähendab, et maksustamise aluseks pole mitte müügitulu, vaid müügitulu ja soetamismaksumuse vahe. Korteri soetamismaksumus nähtub notari poolt tõestatud ostu-müügilepingust. Kuna lepingu algeksemplar jääb notarile, kelle võib tema poole pöörduda. Lepingu koopiat säilitab korteri asukohajärgne omavalitsus. Kui leping kadunud ja notar teadmata, siis sealt saab ikka andmeid. Korterisse tehtud investeeringud ega võõrandaja isikuomadused maksustamisse ei puutu.

Vallaste ja Partnerid vastab Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine.