Skip links

Millal peab ettevõte liigitama end finantsasutuseks, kui hetkel annab välja mõne laenu kuus?

Osaühing on saanud omanikelt laenu ja selle edasi laenanud intressi teenimise eesmärgiga. Laene on mõned korrad kuus. Osaühingul müügitulu puudub. Kas tegemist on tavalise investeerimis- ja finantseerimistegevusega? Millal ettevõte peaks hakkama liigitama end finantseerimisasutuseks ja intresse kajastama ärituluna?

Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Leian, et tegemist on finantseerimisasutusega, kuna finantsteenuse osutamine (laenude andmine) on osaühingu peamiseks ja püsivaks tegevuseks. Finantseerimisasutusena tegutsemine eeldab tegevusloa olemasolu.

Vallaste ja Partnerid vastab Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine.
  1. Tere! Kas tegevusloa taotlemine ei ole KAVS järgi kohustuslik vaid neile ettevõtetele, kelle põhitegevuseks on laenuandmine eraisikutele st tarbijatele? Kui juriidiline isik tegeleb põhitegevusena laenuandmsega juriidilistele isikutele, kas sellisel juhul on samuti tarvis tegevusloa taotlemine? Kas selline ettevõte kvalifitseerub finantsasutuseks?

    1. Kui püsiv tegevuskoht tekkis, siis tuleb sellele sisse seada omaette maksuarvestus ja korrigeerida tagasiulatuvalt vastavate kuude maksuarvestust. Esitatud arved tuleb tühistada ja asendada uute, Soome seadusele vastavate arvetega. Nende arvete alusel peavad oma maksuarvestust korrigeerima ka teenuse saajad ja mõlema riigi maksuhaldurid. Kuna tegemist on maksukohustuslaste vaheliste tehingutega, siis on see paberisõda tühi töö – ükski asjaosaline, sh Soome ja Eesti riik, sellest sentigi ei võida ega kaota.

Comments are closed.