Skip links

Mis juhtub, kui vanemahüvitise ajal endale juhatuse liikme tasu edasi maksan?

Tere.

On tekkinud mõned küsimused. Töötan põhikohaga ning lisaks on mul väike firma, kus maksan endale juhatuse liikme tasu ning ühele töötajale töötasu.
Jään dekreeti 19.12.16.(eeldatav TA 28.01.16)
– Kas dekreedi lehe pean lisaks põhitöökohta esitamisel vormistama ka enda firmas? Või võetakse rahade arvestamiseks siiski MTA 2015 a sotsiaalmaksu andmed ja enda firmas see eraldi vormistamine vajalik ei ole?
– Kas aastast 2017 on mõistlik lõpetada endale juhatuse liikme tasu maksmine, et Maksuamet ei esitaks küsimusi ja päringuid, seni kuni kestab vanemahüvitis. Mis juhtub aga juhul, kui ma endale juhatuse liikme tasu edasi maksan?
Kas on mingeid “nüansse” mida ma veel teadma peaksin?

Aitäh

Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Nii sünnitus- kui ka vanemahüvitis arvestatakse kõigi eelmisel kalendriaastal saadud, sotsiaalmaksuga maksustatud tulude alusel. Hüvitatakse 100 % sellistest tuludest. Arvan, et tasub kaaluda, kas sünnitushüvitise arvutamise alusena on soodsam 2015. või 2016. aasta. Sünnitushüvitise kohta vt https://www.haigekassa.ee/et/sunnitushuvitis . Vanemahüvitise kohta vt http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/vanemahuvitis/ . Vanemahüvitise saamise perioodil saadud muude sissetulekute võrra vähendatakse vastava kuu vanemahüvitise summat. Arvan, et oleks mõistlik kasutada tasuta nõustamisteenust, pöördudes näiteks Pelgulinna sünnitusmaja sotsiaaltöötaja poole, kes aitab leida vastuseid kõigile asjasse puutuvatele küsimustele, selgitab seadusandlust, väljastab vajalikke tõendeid ja informeerib sünnitusjärgsetest formaalsetest tegevustest (toetuste ja hüvitiste taotlemine, avaldused jms), vt http://www.synnitusmaja.ee/osakonnad/naise-tervis/noustamine/sotsiaaltootaja/ . Kuna oma firma juhatus on olukorrast niigi teadlik, siis pole vaja sünnituslehte sinna esitada.

Vallaste ja Partnerid vastab Teie küsimustele. Maksud ja raamatupidamine.