Skip links

Kas on mõtet asjaga edasi tegeleda, kui liisingauto müümisel võttis pank käibemaksusumma vahelt?

Mul oli eraisikuna auto liisingus (kapitalirent), see on siis liising käibemaksuga. Ostsin auto 17000 euroga koos käibemaksuga. Nüüd müüsin auto maha eraisikule 16000 euroga koos käibemaksuga ja teise panga liisingusse läks see auto. Minu auto jääk oli 10000 eurot. Seega oleks pidanud mina ju saama 6000 eurot. Peale auto üleandmist 2 nädalat sain ma pangalt ca 1200 eurot vähem. Põhjendus oli see et “vabandame et me ei öelnud teile et käibemaksu võtame me teie käest ära, sest mõlemad pangad on käibemaksukohuslased”. Milles mina süüdi olen, et nad käibemaksukohuslased on. Mitte üheski lepingus ei ole sellest sõnagi juttu, et mult see raha ära võetakse – ei ostu lepingus ega ka müügi lepingus. Küsimus ongi selles, et mina sain majanduslikult 1200 eurot kahju ainult sellepärast, et nad unustasid mulle öelda, et sa ei saa käibemaksu osa. Kas mul on mõtet selle asjaga edasi tegeleda ja edasi kaevata või mitte?

Tänud

Vallaste ja Partnerid Blog

Vastus:

Küsimusest nähtub, et küsija tagastas auto oma liisinguandjale, mitte ei müünud seda kellelegi. Küsija saanuks autot müüa ainult juhul, kui ta oleks selle oma liisinguandjalt välja ostnud, st maksnud ka auto hinna tasumata osa. “Koos käibemaksuga” olnuks tal võimalik autot müüa ainult juhul, kui ta on registreeritud maksukohustuslane. Sama kehtib ka liisinguandjale tagastamise puhul, st küsija ei saa saada “käibemaksu osa”.

Kuna auto uut liisinguvõtjat finantseerib teine liisinguandja, siis pidi esimene liisinguandja müüma auto teisele liisinguandjale. Mis hinnaga teine liisinguandja auto ostis või mis oli auto hind ja muud tingimused uue liisinguvõtja jaoks, ei puutu kuidagi küsijasse. Tema jaoks lõppes asi auto tagastamisega oma liisinguandjale, kellega arveldatakse vastavalt omavahelisele kokkuleppele (liisingulepingule). Liisinguandjate maksukohustuslus ei puutu üldse asjasse.

Vallaste ja Partnerid vastad Teie küsimustele.
Maksud ja raamatupidamine